Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Supe Vilhelms

Raksta ID: 1181
Atjaunināts: 31 maijs, 2016
Tautas muzikants
Dzimis 1941.gada 16.oktobrī. Vilhelms strādāja par traktoristu, tad par virpotāju ceļu uzturēšanas iecirknī Rekovā, bet mūža pēdējos gados - Čilipīnes pienotavā. Bija precējies ar tautasdziesmu teicēju Otīliju Supi (dzimušu Bondari). No 1987.gada, kad Rekavas etnogrāfiskā ansambļa vadītāja Margarita Šakina ar vīru Boļeslavu pārcēlās uz Ogri, Supes nopirka viņu māju un dzīvoja Rekovā.
No 1980.gada Vilhelms Supe dziedāja un spēlēja ermoņikas Rekavas un Upītes etnogrāfiskajos ansambļos. Vēl viņš spēlēja ermoņikas arī Upītes etnogrāfiskajā muzikantu kopā, kurā cītaru spēlēja un dziedāja Marija Supe, vijoli - Andrejs Rancāns un bungas - Staņislavs Kuļšs. Kopa spēlēja dažādos kultūras pasākumos, kāzās, folkloras svētkos. 1991.gadā piedalījās Starptautiskajā tautas muzikantu festivālā Lietuvā, kur etnogrāfiski savdabīgās un skaistās muzicēšanas dēļ, izpelnījās ievērību.
Miris 1991.gada 21.jūlijā, apglabāts Čilipīnes kapsētā.

Rekavas etnogrāfiskā ansambļab teicēja un izcila garīgo dziesmu dziedātāja Otīlija Supe dzimusi 1939.gada 29.novembrī Saucīnes ciemā. Daudzus gadus strādāja Daņilovkas fermā. Pirms aiziešanas pensijā Otīlija strādāja Sadzīves pakalpojumu kombināta Rekavas filiālē.
 No 1981.gada līdz 1986.gadam dziedājusi Rekavas etnogrāfiskajā ansamblī un piedalījusies daudzu etnogrāfisko un garīgo dziesmu ierakstos. Otīlija bija to sievu pulkā, kuras 1971.gadā iedziedāja "saļmes" Miķelim Jermacānam. Tāpat arī 2009.gada 12.decembrī psalmu dziedājuma ieraksts notika autentiskos apstākļos - mājās pie Otīlijas Supes, kur viņa bija vadošā dziedātāja.  Abi šie ieraksti ierakstīti DVD un iekļauti izdevumā "Psalmu dziedāšana Latgalē".
Mirusi 2010.gadā

Foto no Fr.Slišāna personīgā arhīva: 3.- ar Rekavas etnogrāfisko ansambli; 4.- ar Rekavas etnogrāfisko ansambli 80.gadu sākumā (pa kreisi blakus stāv Otīlija); 5 - Otīlijas un Vilhelma kāzas

Ermoņikas spēlē Vilhelms Supe, dzied Otīlija Supe (no A.Kapusta personīgā arhīva) - 1990.gadā

Raksta ID: 1181
Atjaunināts: 31 maijs, 2016
Atjauninājumu skaits:: 1
Skatījumi:: 916
Ievietots:: 30 maijs, 2016 by Ināra B.
Atjaunināts:: 31 maijs, 2016 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Boldāns Jāzeps
b Bukša Marija
b Circens Alfrēds
b Džigurs Voldemārs
b Erciks Staņislavs
b Jermacāns Pēteris
b Keiša Aija
b Keiša Lūcija
b Keišs Aigars
b Keišu ģimene
b Krakops Zintis
b Lazdiņš Jānis
b Lazorenko Nikolajs
b Logins Jānis
b Ločmelis Aleksandrs
b Ločmelis Vitālijs
b Mednis Alberts
b Mūrmanis Harijs
b Rancāns Andrejs
b Supe Marija
b Vancāne Emerita
b Zaremba Jāzeps
b Zelčs Aivars
b Zelčs Eventijs
b Zelčs Rolands
b Šaicāns Ainis
b Čakāns Elmārs