Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze
 
Meklēt:     Detalizēta meklēšana
Pārlūkot kategorijas:
Ziņa autoriem

Informācijai!

Viens no bibliotēkas pamatuzdevumiem ir krāt, sistematizēt un saglabāt informāciju par lokālo kultūrvidi, vēsturi, cilvēkiem un piedāvāt to lietotājiem pieņemamā veidā. Tāpēc 2007.gadā sākām veidot "Balvu rajona kultūrvēstures datu bāzi". Patreiz datu bāzē ievietotas vairāk kā 1100 vienības, bet ir doma to turpināt.
Tāpēc aicinām visus interesentus rakstīt un ieteikt vai sūtīt jau gatavu informāciju par potenciālajiem kultūrvēstures objektiem, kolektīviem un personībām, papildināt, labot un precizēt esošo informāciju, sūtīt interesantas fotogrāfijas.

Materiāla pārpublicēšanas gadījumā obligāta atsauce uz kultūrvēstures datu bāzi.

 

Matīss Rūdolfs

Skatīts: 1045
Ievietots: 20 Sep, 2016
Ināra B.
Atjaunots: 07 Feb, 2018
Ināra B.
Mākslinieks
Rūdolfs Matiss dzimis 1916. gada 19. janvārī Rugājos.  Viņš bija pēdējais bērns Jāņa Matīsa un Alvīnas Matīsas (dzim. Pluksis) septiņu bērnu ģimenē:  Valdemārs Matīss, Vilhelms Matīss, Marta Matīsa, Ādolfs Matīss, Emma Matīsa (Auziņa) Jānis Matīss un Rūdolfs Matīss. [Vilhelms Matīss ir režisores Ainas Matīsas tēvs,  Ādolfs Matīss ir ģenerāļa Valda Matīsa tēvs,  Rūdolfs Matīss ir Vitas Matīsas tēvs. Emma Matīsa apprecējās ar Pēteri Auziņu, Balvu pilsētas galvu 1933.gadā]

Matīsu ģimenei bija plaša saimniecība pie Boževas ezera Rugājos.  Rūdolfs Matīss savu jaunibu pavadija ganībās un lauku darbos.   1930-tajos gados Rūdolfs apmeklēja Rēzeknes Skolotāju institūtu,  un absolvēja institūtu 1938. gadā.   Strādāja kā skolotājs Subatē,  Gulbenē  un Jaunpiebalgas Pēterskolā  kā direktors.  Vāciešiem ienākot,  greizsirdīgs kolēģis denuncēja skolas direktoru,  un Rūdolfs nonāca Daugavpils cietumā,  kur kopā ar ebrejiem cieta nacistu varmācību.  Pateicoties māsas Emmas pūlēm,  Rūdolfs pēc gada tika atbrīvots.   Likteņa ironija -    drīz pēc tam Rūdolfs tika iesaukts Latviešu leģionā,  kur karoja Kurzemes lielkaujās Laumaņa triecienbataljonā (19. divīzija).  Trīs reizes ievainots,  trešajā reizē evakuēts uz Vāciju.

Karam  beidzoties,  Rūdolfs bija vienīgais no plašās Rugāju ģimenes, kurš atradās rietumos.  Vācijā viņš nodzīvoja lidz 1951. gadam,  Libekas DP nometnē satika un 1947.gadā apprecējās ar savu sievu Faniju Hartmani Matīsu.  Meita Maruta dzima Libekā 1949. gadā.   Ģimene 1951.gadā izceļoja uz ASV,  uz Portlandi  Oregonas štatā.

Portlandē  Rūdolfs Matīss strādāja mēbeļu fabrikā.  1955. gadā piedzima meita Vita.   1959. gadā ģimene pārvācās uz Sietlu, Vašingtonas štatā,  kur Rūdolfs bija atradis darbu  lielajā "Boeing"  aviokompānijā - veidoja lidmašīnu pacelšanās un nolaišanās grafiku rasējumus.
 
 Priekšlaicīgi aizejot pensijā pēc sirds operācijām,  Rūdolfs Matīss 1970-tajos gados sāka nodarboties ar vitrāžas mākslu.  Strādājot vairāk kā 25 gadus ar stikla mākslas darbiem, Rūdolfs Matīss ieguva lielu meistarību un atzinību -  piedalījās vairākās izstādēs,  latviešu Dziesmu svētkos un citur.  Rūdolfs Matīss mira Sietlā,  Lielās Piektdienas ritā  2008. gada 21. martā.

2016.gada 4.jūlijā Balvos ciemojās meita Vita Matīsa Balvu Novada muzejam uzdāvināja tēva Rūdolfa Matīsa veidotu vitrāžu, kas savulaik atceļojusi no Sietlas. Bet 2018.gada 5.janvārī Balvu Evaņģēliski luteriskā baznīca dāvinājumā saņēma viņa darināto lustru. Jāpiezīmē, ka tieši šajā baznīcā Rūdolfs Matīss 1938.gadā tika iesvētīts.

                                                                                              /Informācija sagatavota pēc sarakstes ar V.Matīsu/


Avotu saraksts Novadpētniecības datu bāzē

Foto no V.Matīsas personīgā arhīva: Rūdolfs Matīss; R.Matīsa iesvētības - (pa labi no viņa sēž tēvs Jānis Matīss un māte Alvīna Matīsa, pa kreisi sēž māsa Emma ar bērniem un vīru Pēteri Auziņu, pēdējā rindā - brāļi Vilhelms un Valdemārs); R.Matīss ar māsu Emmu (pirmajā rindā pa vidu Pēteris Auziņš, bet kreisajā pusē - brālis Valdemārs); kā skolotājs Subatē (vidū sēž sūtņa A.Spekkes māsa); ar māsu Emmu Auziņu; R.Matīss izstādes atklāšanā Amerikā; viņa darbi; meita V.Matīsa ar tēva vitrāžu Balvu Novada muzejā (foto Z.Logina); dāvinot lustru Balvu Evaņģēliski luteriskajā baznīcā (2018)
Citi raksti šajā sadaļā
document Balavins Jevgēnijs
document Gruziņa Gaļina
document Gorkins Nikolajs
document Liepiņa Rudīte
document Ūdris Jānis
document Zibens Jānis
document Briedītis Leo Jānis
document Breikšs Nikolajs
document Džigurs Pēteris
document Armulika Rita
document Upenieks Roberts
document Bušs Valdis
document Bukšs Vilis
document Purens Zintis
document Dundenieki Jolanta un Valdis
document Zelčs Anatolijs
document Murašova Anna
document Ločmele - Ambarova Astra
document Bārda Jānis
document Reče Olga
document Rimovičs Antons
document Odumiņš Jānis
document Kairiša Anita
document Plāters Hugo
document Teilāne Elita
document Ruka Inta
document Buliņš Zigfrīds
document Keiselis Jānis
document Eglīte Elita
document Supe Juliāns
document Laicāns Jānis
document Putniņš Magnuss
document Grāmatiņa - Bombāne Gita
document Laicāne Anna
document Ušpele Vēsma
document Maderniece Edīte
document Dadžāns Valerijans
document Holma AnitaRSS