Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Zelčs Eventijs

Raksta ID: 1205
Atjaunināts: 06 aprīlis, 2017
Tautas muzikants
Dzimis 1958.gada 12.augustā Baltinavas pagasta Peisovā talantīgu un muzikālu cilvēku Annas un Jāņa Zelču ģimenē. Mācījies Baltinavas vidusskolā, kuru pabeidza 1976.gadā. Tūlīt pēc vidusskolas sekoja dienests armijā, bet, atgriežoties no dienesta, uzsāka darba gaitas Balvu Lauktehnikā par šoferi. Pēc tam sekoja darbs vadošajos amatos realizācijas daļā SIA "Balvu Maiznieks". No 2013.gada 15.jūlija Eventijs strādā par autobusa šoferi SIA "Balvu Autotransports".
Mazajam Eventijam interese par mūziku radās jau bērnībā un viņš centās apgūt vismaz tos instrumentus, kas tajā brīdī bija pieejami, jo tēvs tolaik spēlēja vairākus instrumentus, kurus pats bija darinājis (cītaru, vijoli, trīsrindu ermoņikas). Pirmais mūzikas instruments, ko sāka spēlēt, bija divrindu 25x25 garmoška. Uzsākot skolas gaitas, Eventijam liels brīnums bija mūzikas stundās redzētās klavieres, bet mācīties spēlēt akordeonu viņš sāka uz tēva māsas akordeona. Redzot, ka puikam kaut kas sanāk, vecāki nopirkuši viņam 80-basīgo akordeonu "Orion", kurš bija pietiekami labs, un Eventijam kalpoja ilgi. Mācoties Baltinavas vidusskolā, Eventijam bija iespēja iemācīties spēlēt arī ģitāru, jo skolai piederēja savi mūzikas instrumenti. Skolotājs Henrihs Logins-Slišāns, kurš pats brīnišķīgi spēlēja trompeti, saksofonu un citus instrumentus, izveidoja skolas ansambli "Pienenīte", kurā spēlēja arī Eventijs Zelčs. Eventijs spēlēja arī skolas pūtēju orķestrī trompeti - atšķirībā no pārējiem spēlēja pēc dzirdes, jo mūzikas skolā nav mācījies, un visus daudzos instrumentus, kurus viņš spēlē, apguvis pašmācības ceļā
Dienot padomju armijā, Eventijs spēlēja artilērijas divīzijas pūtēju orķestrī baritonu. Viņš parasti ātri apguva savu partiju no galvas, tādejādi izpelnoties uzslavu no komandieriem. Atgriezies no armijas, strādā par šoferi Lauktehnikā un ātri apprecas ar savu pirmo un vienīgo mīlestību Silviju, kura arī skaisti dzied un labi dejo. Kopīgi izaudzina divas meitas, ar kurām ģimene 90.gadu sākumā piedalījusies dziedošo ģimeņu "Spietā".
Strādājot Balvu rajona Patērētāju biedrībā Eventijs kopā ar kolēģi Edvīnu Jaudzemu un sievu Silviju izveidoja savu grupu, kurā spēlēja sintezatoru un piedziedāja otro balsi.
Šobrīd Eventijs Zelčs ir pievienojies tautas muzikantu saimei un labprāt piedalās tautas namu un novadu rīkotajos pasākumos. Spēlēdams ermoņikas ir iepazinies ar muzikantiem Igaunijā, kuri Eventiju uzaicināja uzstāties kā viesmākslinieku mūzikas festivālā Pilvā. Savukārt, 2016.gada 4.jūnijā viņš kopā ar brāli Aivaru tika uzaicināts piedalīties ar koncertu Lietuvas pilsētā Šauļos - festivālā "Ant rubežiaus 2016".
Savas prasmes un mūzikas instrumentu spēles māku Eventijs cenšas nodot saviem mazdēliem Oliveram, Teodoram un Eduardam, kuri vēl maziņi, bet jau braši kāpj uz skatuves, un priecājas, spēlējot katrs savu instrumentu kopā ar opīti.


Avotu saraksts Novadpētniecības datu bāzē

Foto no E.Zelča personīgā arhīva: Eventijs Balvu novada svētkos (2013); ar "Pienenīti" (Anastasija Ločmele, Arnis Logins un Juris Kašs) (1975); ar sievu un meitām "Spietā" (90.gadu sāk.); muzikants kādās viesībās (1974); ar ģimeni un ģimenes draudzeni 90.gados; ar kolēģiem Igaunijā (2016); ar Staņislavu Dupužu
Raksta ID: 1205
Atjaunināts: 06 aprīlis, 2017
Atjauninājumu skaits:: 1
Skatījumi:: 958
Ievietots:: 06 aprīlis, 2017 by Ināra B.
Atjaunināts:: 06 aprīlis, 2017 by Ināra B.

Citi raksti šajā sadaļā
b Boldāns Jāzeps
b Bukša Marija
b Circens Alfrēds
b Džigurs Voldemārs
b Erciks Staņislavs
b Jermacāns Pēteris
b Keiša Aija
b Keiša Lūcija
b Keišs Aigars
b Keišu ģimene
b Krakops Zintis
b Lazdiņš Jānis
b Lazorenko Nikolajs
b Logins Jānis
b Ločmelis Aleksandrs
b Ločmelis Vitālijs
b Mednis Alberts
b Mūrmanis Harijs
b Rancāns Andrejs
b Supe Marija
b Supe Vilhelms
b Vancāne Emerita
b Zaremba Jāzeps
b Zelčs Aivars
b Zelčs Rolands
b Šaicāns Ainis
b Čakāns Elmārs