Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze
 
Meklēt:     Detalizēta meklēšana
Pārlūkot kategorijas:
Ziņa autoriem

Informācijai!

Viens no bibliotēkas pamatuzdevumiem ir krāt, sistematizēt un saglabāt informāciju par lokālo kultūrvidi, vēsturi, cilvēkiem un piedāvāt to lietotājiem pieņemamā veidā. Tāpēc 2007.gadā sākām veidot "Balvu rajona kultūrvēstures datu bāzi". Patreiz datu bāzē ievietotas vairāk kā 1100 vienības, bet ir doma to turpināt.
Tāpēc aicinām visus interesentus rakstīt un ieteikt vai sūtīt jau gatavu informāciju par potenciālajiem kultūrvēstures objektiem, kolektīviem un personībām, papildināt, labot un precizēt esošo informāciju, sūtīt interesantas fotogrāfijas.

Materiāla pārpublicēšanas gadījumā obligāta atsauce uz kultūrvēstures datu bāzi.

 

Matīss Valdis

Skatīts: 2733
Ievietots: 23 Mar, 2009
Ināra B.
Atjaunots: 10 Feb, 2014
Ināra B.
Militārais darbinieks
Dzimis 1944.gada 24.oktobrī Rugājos skolotāju Ādolfa un Alīnas Matīsu ģimenē. No izvešanas 1949.gada 25.martā ģimeni izglāba vecmāmiņa, nomirdama tieši iepriekšējā vakarā. Atļāvuši viņu apglabāt. Tēvs darbā skolā atgriezties nevarēja, bet mammu pārcēla uz Bērzpili, kur arī Valdis sāka skološanos 1.klasē. Ceļojot mammai līdzi, mācījās arī Rugājos, un kādu laiku arī Eglaines skolā. Vidusskolu pabeidza 1962.gadā Bērzpilī. Jau skolas gados viņš zināja, ka grib savu dzīvi saistīt ar militārām lietām.
Pēc vidusskolas Valdis devās uz Ļeņingradas artilērijas skolu un, to beidzot, bija leitnants artilērists. Piecus gadus bija artilērijas dienestā Rīgā, tad devās uz Ļeņingradas Artilērijas akadēmiju, pēc kuras beigšanas piecus gadus dienēja Baltkrievijā, izaugot līdz pulka komandierim. Gribējās mācīties tālāk, taču Ģenerālštāba akadēmija viņam bija slēgta, jo tēvs bija pretpadomju elements un radi dzīvoja ārzemēs. Taču Maskavas Frunzes kara akadēmijas aspirantūrā viņu pieņēma, un tur četru gadu laikā Valdis Matīss izstrādāja disertāciju, saņēma militārā docenta grādu un strādāja par katedraas vadītāju. Tā bija izcila militārā izglītība  un militārā karjera Padomju Savienībā.
Tūlīt pēc 1991.gada militārā puča Valdis Matīss uzrakstīja iesniegumu par atvaļināšanos no armijas. Jau rudenī viņu uzaicināja uz Latvijas Republikas Augstāko Padomi un lūdza gatavot priekšlikumus Latvijas Bruņoto Spēku un Latvijas Nacionālās Aizsardzības akadēmijas izveidei. Valdis Matīss atzīst, ka 1992.gada 6.aprīlis bija skaistākais brīdis viņa mūžā - LR Nacionālās aizsardzības akadēmijas atklāšana. No 1992.gada līdz 1998.gadam viņš bija šīs akadēmijas rektors.
Kad pēc sešiem gadiem Valdim Matīsam piedāvāja militārā atašeja amatu ASV un Kanādā, viņš to pieņēma. Sekoja pieci gadi šajās valstīs, bet no 2003.gada - LR Aizsardzības ministrijas militārais atašejs Krievijā. No profesionālā militārā dienesta atvaļinājās 2007.gada oktobrī. No 2007.gada līdz 2009.gada februārim - aizsardzības ministra padomnieks.
V.Matīss bija Viestura ordeņa lielvirsnieks, 1997.gadā apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeņa Goda zīmi. Bija Latvijas ģenerāļu kluba un Latviešu virsnieku apvienības biedrs.
Miris 2010.gada 24.maijā, apglabāts Lazdukalna pagasta Garosilu kapos
Uz 2013.gada Latvijas Valsts svētkiem Balvu novada muzejā tika atklāta izstāde, kas bija veltīta mūsu novadniekam. Izstādē bija skatāmas fotogrāfijas, dokumenti, ģenerāļa svētku un ikdienas formas tērpi ar visiem aksesuāriem, apbalvojumi, ko muzejam glabāšanā nodeva V.Matīsa kundze Elvīra Matīsa.

Avotu saraksts Novadpētniecības datu bāzē

Foto no laikraksta "Vaduguns"
Citi raksti šajā sadaļā
document Pušpurs Aldis
document Aleksandrovs Jānis
document Keišs Pēteris
document Kļaviņš Paulis
document Lāce Palmīra
document Logins Bruno
document Logins Henriks
document Šļakota Kazimirs
document Sudarovs Jānis
document Šaicāns Ainis
document Āze Anna
document Dzenītis Jānis
document Krasnais Vilberts
document Olekšs Kazimirs
document Upītis Gunārs
document Jozuus Kārlis
document Bikovskis Valdis
document Gailis Jānis
document Apeins Ilmārs
document Gabranovs Pēteris
document Pastars Edgars
document Akuls Pēteris
document Kaluga Imants
document Bozovičs Antons
document Berķis Zigfrīds Rihards
document Šaicāns Voldemārs
document Kazinovskis Andris
document Bondars Edgars
document Ločmelis Vincents
document Šķirmants Jānis
document Sīlis Teodors
document Polfanders Ludvigs
document Kuļša Regīna
document Kuļšs Vitālijs
document Paidere IrēnaRSS