Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze
 
Meklēt:     Detalizēta meklēšana
Pārlūkot kategorijas:
Ziņa autoriem

Informācijai!

Viens no bibliotēkas pamatuzdevumiem ir krāt, sistematizēt un saglabāt informāciju par lokālo kultūrvidi, vēsturi, cilvēkiem un piedāvāt to lietotājiem pieņemamā veidā. Tāpēc 2007.gadā sākām veidot "Balvu rajona kultūrvēstures datu bāzi". Patreiz datu bāzē ievietotas vairāk kā 1100 vienības, bet ir doma to turpināt.
Tāpēc aicinām visus interesentus rakstīt un ieteikt vai sūtīt jau gatavu informāciju par potenciālajiem kultūrvēstures objektiem, kolektīviem un personībām, papildināt, labot un precizēt esošo informāciju, sūtīt interesantas fotogrāfijas.

Materiāla pārpublicēšanas gadījumā obligāta atsauce uz kultūrvēstures datu bāzi.

 

Sprudzāns Pēteris

Skatīts: 1873
Ievietots: 03 Nov, 2010
Ināra B.
Atjaunots: 05 Feb, 2013
Ināra B.
Dzimis 1912.gada 28.janvārī Vīksnas pagasta „Sprogās”. Sākumā mācījies Vīksnas pamatskolā, tālāk izglītību turpinājis Balvos. Latvijas laikā strādājis Balvos pastā, bet kara laikā - Šķilbēnos grāmatvedis.
1943. gadā dienējis vācu armijas frontes pretizlūkošanas 212.vienībā. Mācījies Instenburgas frontes pretizlūkošanas skolā (no 1944. gada novembra līdz 1945. gada martam). Izlūku gājienā Polijā kritis gūstā. Desmit gadus pavadījis Krievijā izsūtījumā Kolimas, Magadānas lēģeros - ogļu šahtās. Latvijā atgriezies 1955. gada oktobrī ar sabojātu veselību. Tajā laikā arī Magadānas apgabala ārstu komisija Pēterim Sprudzānam bija piešķīrusi 2. grupas invaliditāti.
No 1967. gada strādājis Alūksnes MRS par grāmatvedi, no 1968. gada visu laiku padomju saimniecības „Liesma” būvdarbu vadītājs. Darbu turpinājis arī esot pensijas vecumā, par labu darbu apbalvots.
Pēteris Sprudzāns daudz ko apguvis pašmācības ceļā. Esot Krievijas nometnēs, lai atvieglotu savu un līdzbiedru dzīvi, uzdevies par ārstu. Visu mūžu bijis zinātkārs par dažādam lietām un notikumiem.
1956. gada decembrī P.Sprudzāns apprecējās. Meita Inese Kukaine dzīvo un strādā Rīgā, bet dēls Imants Sprudzāns ar māti – turpat „Sprogās”.
Savus darbus „Purva velns” un „Pa laikmeta kāpnēm” sarakstījis mūža pēdējos gados, kaut arī domās tie bijuši jau sen, kopš brīža, kad vectēvs stāstījis dažādus notikumus no ciema dzīves. Stāsti ir rakstīti balstoties uz vēsturiskiem notikumiem, interesējoties un vācot materiālus, uzklausot vecos „Sprogu” ciema iedzīvotājus. Leģendas „Pa likteņa kāpnēm” priekšvārdā Pēteris Sprudzāns raksta: „Tagad, kad esmu pats jau sasniedzis 70 dzīves gadus, bieži nāk atmiņā vectēvs, kurš man it kā atgādina: „Tu esi Sprogu ciemā mūsu dzimtas pēdējais vīrs, uzraksti to, ko tev stāstīju”. Tas tad arī lika man rakstīt”.
Ņemot vērā savdabīgo valodu un aprakstītos notikumus padomju laikā nevienu darbu neizdevās izdot. „Purva velna” fragments 90.gadu sākumā tika publicēts laikrakstā „Vaduguns”. Abus darbus mašīnrakstā iesietus Balvu centrālā bibliotēka saņēma no Latvijas Kultūras fonda Balvu kopas un tie atrodas Novadpētniecības lasītavā.
Miris 1993. gada 16. jūlijā, apglabāts Vīksnas pagasta „Sprogu” kapos.

Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē

Foto no I.Kukaines personīgā arhīva: P.Sprudzāns 70.gadu vidū Jūrmalā; pastā (1932); pasta kolektīvs (P.Sprudzāns otrajā rindā pirmais no labās puses); ar sievu Genovefu un ģimenes vidū - P.Sprudzāns, meita Inese, sieva Genovefa, māsa Marianna un mazmeita Monta (1991)
Citi raksti šajā sadaļā
document Slišāns Antons
document Putniņš Reinholds Valdemārs
document Apšeniece Akula Leontīne
document Benislavska Konstance
document Cibuļskis Jānis (Jōņs Juoņs Cybuļskis)
document Dambītis Roberts
document Eglājs Augusts (īst. v. Pokrotnieks Ciprijans)
document Garais Alberts (pseidonīms Lobreiteņš)
document Kalnājs Tālivaldis (īst v. Tālivaldis Jānis Kalniņš)
document Kalniņš Pēteris
document Kuļšs Pīters (pseidonīms Cērpiņu Blauzga)
document Lāpāns Māris
document Lasis Fricis Arvīds (Augusts Pagars)
document Manteifelis Gustavs
document Pastors Antons
document Stradiņa Margarita
document Stroda Lūcija (dz. Jaundzema)
document Aleksejevs Aleksandrs
document Jeromāne Rutta
document Vidāre, Baiba
document Keišs Pēteris
document Slišāne Mārīte
document Keiša Ilze
document Keišs Imants
document Līvzemnieks Viktors
document Ločmelis Alberts
document Logins Jānis
document Mežābele Santa
document Pastors Jānis (Jōņs Pastors)
document Rasa Jānis
document Vizulis Leontijs
document Andžāne Veneranda
document Martuževa Broņislava
document Rundzāns Valerijans
document Dortāne Eva
document Sanders Vitālijs
document Atpile-Jugane Ineta
document Prancāns Uldis
document Ločmelis Jānis
document Tjunītis Andris
document Bertholde Broņislava
document Bužs Andrejs
document Viļuma Edita
document Berķe Dženija
document Boldāns Pēteris (Aussalīts)
document Uršuļska Iveta
document Degums Arvis
document Birkova Vija (pseid.Vija Laganovska)RSS