Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze
 
Meklēt:     Detalizēta meklēšana
Pārlūkot kategorijas:
Ziņa autoriem

Informācijai!

Viens no bibliotēkas pamatuzdevumiem ir krāt, sistematizēt un saglabāt informāciju par lokālo kultūrvidi, vēsturi, cilvēkiem un piedāvāt to lietotājiem pieņemamā veidā. Tāpēc 2007.gadā sākām veidot "Balvu rajona kultūrvēstures datu bāzi". Patreiz datu bāzē ievietotas vairāk kā 1100 vienības, bet ir doma to turpināt.
Tāpēc aicinām visus interesentus rakstīt un ieteikt vai sūtīt jau gatavu informāciju par potenciālajiem kultūrvēstures objektiem, kolektīviem un personībām, papildināt, labot un precizēt esošo informāciju, sūtīt interesantas fotogrāfijas.

Materiāla pārpublicēšanas gadījumā obligāta atsauce uz kultūrvēstures datu bāzi.

 

Berķe Dženija

Skatīts: 2680
Ievietots: 11 Nov, 2011
Ināra B.
Atjaunots: 18 Jul, 2016
Ināra B.
Audēja, literāte
Dzimusi 1960.gada 27.maijā Lazdulejas pagasta "Stīgās". Mācījusies Vectilžas pamatskolā un Baltinavas vidusskolā.
Interese par aušanu Dženijai bijusi no piecu sešu gadu vecuma, jo mājās bijušas stelles un audusi viņas mamma Ārija Berķe. Tika austas sienas segas, grīdas paklāji, sedziņas, galdauti, dvieļi. Vēl maza būdama Dženija strādāja ar ratiņu, tina spolītes, un bieži vien audusi pārmaiņus ar mammu.
Pēc skolas 1979.gadā Dženija aizgāja uz Balvu Sadzīves pakalpojumu kombinātu. Sākumā tāpat pieņēma kā mācekli, kaut gan viņa jau zināja visu aušanas procesu. Te audusi tautiskās segas un krēslu pārklājus. Tā kā Dženijai allaž ir gribējies strādāt ar linu, 1984.gadā pārgāja uz "Daiļradi". Te viņai tiešām vajadzēja aust linu dvieļus, tikai toreiz bija jātaisa plāns un laikā jānodod zināms skaits produkcijas
1992.gadā tika nodibināta zemnieku saimniecība Lazdulejas pagastā un Dženija strādāja savā saimniecībā. Ilgus gadus audzēja zemenes.
Stelles Dženijai bija arī dzīvoklī, jo kādu laiku, audzinādama bērnus, viņa strādāja kā mājražotāja. Patiesībā šajā laikā viņa vairāk adīja cimdus un džemperus. Aust atsāka 2010.gadā, kad atkal no jauna iegādājās stelles. Pagaidām auž tikai linu dvieļus, bet liela daļa no dvieļiem nav ierastajā pēlēkajā krāsā. Dženija auž krāsainus dvieļus, dvieļus no lina, vai  no lina ar viskozi, zīdu, kokvilnu, tā radot brīnišķīgu krāsu spēli.
Dženijas Berķes dvieļu izstādes 2011.gadā bijušas Vectilžas pagasta bibliotēkā, Vīksnas pagasta bibliotēkā un gada nogalē - Balvu centrālajā bibliotēkā.
Mācoties Vectilžas pamatskolā, skolotāju Melderu ģimene viņai uzdāvināja Elīnas Zālītes dzejas grāmatiņu „Virši zili”. Tā Dženiju tik ļoti saviļņoja, ka iekšēji juta – nekas nevar būt skaistāks par dzeju, par vārdiem, ko var sarindot dzejā. Tā nopietnāk dzeju sākusi rakstīt 90.gadu sākumā, rakstījusi sev, nevienam pat nerādot. Pēc liktenīgas tikšanās 2009.gadā ar izdevēju Ilonu Vītolu, 2010.gada decembrī iznāca Dženijas pirmā dzejas grāmata „Pērļu rotas” ar meitas Ievas Zelčas fotogrāfijām. Tāpat viņas dzeja ir kopkrājuma „Mana grāmata” 2.sējumā un krājumā "Sirds melodija". Otrā dzejoļu grāmata "Svētvakara sapņi" iznāca 2012.gada nogalē.
Savu dzeju autore izdod tikai ar vārdu - Dženija


Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē
Foto no personīgā arhīva: Dženija (2011); izstādes atklāšanā Balvu centrālajā bibliotēkā 2011.gada 23.novembrī; ar meitu Ievu Zelču grāmatas "Pērļu rotas" atvēršanas svētkos 2010.gada 17.decembrī; Dženijas dvieļi
Citi raksti šajā sadaļā
document Studente Ārija
document Jermacāne Marija
document Kraina Astrīda
document Strupka Anna (dz. Aleksāne)
document Šumska Anna
document Blāķe Alīse
document Pundure Anna
document Boldāne Jugita
document Dupuža Izabella
document Bratuškina Valentīna
document Pabērza Antonija
document Spridzāne Ligita
document Kukurāne Marija
document Līmanāne Anzelma
document Kindzule Irēna
document Socka Austra
document Mičule Leonīda
document Pitkeviča Stefānija
document Maderniece Irīda
document Pundure Irīna
document Pundure Leontīna
document Pakalnīte Skaidrīte
document Kaša Valentīna
document Ločmele Aina
document Bukša Sandra
document Romka Malvīne
document Baranovska Anna
document Zelča Irēna
document Slišāne Annele
document Borise Valērija
document Daukste Valentīna
document Gabrāne Iveta
document Gailuma Marta
document Pošiva Paulīna (dzim. Kaļva)RSS