Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze

Slišāne Annele

Raksta ID: 926
Atjaunināts: 21 decembris, 2021

Tekstilmāksliniece, audēja, rokdarbniece, maizes cepēja
Dzimusi 1975.gada 13.maijā Balvu rajona Upītē Irēnas un Antona Slišānu ģimenē. Mācījusies Upītes pamatskolā un Rekavas vidusskolā. Pēc vidusskolas tūlīt iestājusies LU Fizikas un matemātikas fakultātē. No 1996.gada līdz 1998.gadam Annele mācījusies Rīgas Tūrisma skolā, un 2006.gadā beigusi LU Pedagoģijas un psiholoģijas fakultātes vizuālās mākslas un mākslas vēstures studiju profesionālo programmu. Tagad LMA Tekstilmākslas nodaļā turpina studijas maģistrantūrā
Pirmā aušanas (arī izšūšanas, adīšanas, tamborēšanas) skolotāja bija Helēna Šakina Upītes pamatskolā, kura mācīja aust jostas ar celu dēlīšiem. Otrais lielākais aušanas mācību laiks bija Upītes bibliotēkā Antona Slišāna rīkotā aušanas skola 80.to gadu sākumā. Upītes bibliotēkā tika saliktas vecmāmiņas stelles un austi baltie dvieļi un sedziņas. Studējot Latvijas Universitātē vizuālās mākslas un mākslas vēstures pedagoģiju, tika apgūtas daudzas tekstila tehnikas, arī aušana sviru stellēs. Nu jau vairāk kā desmit gadus tiek austas grīdas segas, paklāji, gobelēni, gultas pārsegi utt. Rīgā tas tiek darīts sviru stellēs, bet Latgalē, Viļakas novada Zeļčos - trizuļu stellēs. Aušanu trizuļu stellēs ir palīdzējusi apgūt audēja Iveta Gabrāne. Pa šo laiku ir noausti vairāk par pussimtu grīdas segas, kuras tiek dāvinātas, tirgotas dažādos amatnieku tirdziņos. Daudzus gadus Annele ar saviem darbiem piedalās ikgadējā Brīvdabas amatnieku tirgū jūnijā, Miķeldienas tirdziņos Doma laukumā, Kalnciema ielas kvartāla tirdziņos, arī mūsdienu amatnieku tirgū augustā Brīvdabas muzejā, folkloras festivālā „Baltica”.

2008.gada vasarā Annele ar saviem darbiņiem piedalījusies leļļu izstādē „Latviešu paijas” Latvijas Brīvdabas muzejā
2010.gadā Anneles austo gobelēnu izstāde bijusi privātajā viduskolā „Patnis”. Darbi tiek austi no auduma strēmelītēm, vilnas dzijas, kokvilnas, lina, no sintētiskiem materiāliem, no dažādiem dabas materiāliem – vilku vālēm, kalmēm, nātrēm, smilgām, niedrēm, u.c., no polietilēna, no papīra, no avīzēm utt. Aužot tiek veikti dažādi eksperimenti ar dažādu materiālu savienošanu, netradicionālu materiālu izmantošanu tradicionālās aušanas tehnikās. Annele uzskata, aušana ir kā gleznošana, katrs darbs ir kā glezna veltīta kādam noteiktam brīdim, sapnim, vietai... Katram darbam ir arī savs vārds.
Annele no dabiskajiem materiāliem meistaro arī drošas, ekoloģiskas, dabiskas rotaļlietas. No vilnas adīti kaķi, zirgi, rukši, gotiņas, gaiļi, vistiņas, aitiņas, zaķi, peles, pildīti ar bioloģiski audzētu aitu vilnu, pašaudzētām pupām. No kokvilnas tiek tamborēti grabuļi, bumbas, sipas pildītas ar pašaudzētiem zirņiem, pupām, graudiem. Tiek mezglotas arī draudzības saites, šūti un tamborēti auduma iepirkšanās un dāvanu maisiņi.
No 1994.gada līdz šim laikam vasarās un skolēnu brīvlaikos Annele organizē un vada dažādas bērnu un jauniešu aktīvās atpūtas un tūrisma nometnes. Nometnēs un dažādos projektos ( piemēram, Kūkovas novada „Pulkā eimu, pulkā teku” folkloras svētkos) Annele dalībniekiem vada mezglošanas, gleznošanas, tamborēšanas, māla veidošanas, ādas apstrādes, gleznošanas, zīmēšanas, papīra plastikas, asamblāžas, aušanas, auduma apdrukas, ziepju un sveču liešanas, telpisku objektu veidošanas no dabiskiem un no netradicionāliem materiāliem u.c. darbnīcas.
No 2003.gada Annele Slišāne strādā par vizuālās mākslas un mākslas vēstures skolotāju, mākslas pulciņa un mākslas darbnīcas vadītāju privātajā vidusskolā „Patnis”.
Ir ilustrējusi Ontona Slišāna bērnu dzejoļu grāmatu „Kotram”.
Upītes bibliotēkā ir bijusi papīra plastikas izstāde „Maskas”, grāmatas „Kotram” ilustrāciju izstāde, ar savām gleznām ir piedalījusies ikgadējā Ontona Slišāna rīkotajās Upītes mākslinieku izstādēs mākslas dienu ietvaros, kopā ar Upītes pamatskolas skolēniem mācību prakses laikā rīkojusi kinētiskās mākslas objektu izstādi Upītes bibliotēkā. 2009.gadā tamborēto un adīto darbiņu izstāde bijusi Balvu centrālajā bibliotēkā. 2013.gadā ar savu austo paklāju no maizes iepakojuma maisiņiem Annele piedalījās žurnāla "Ievas māja" rīkotajā konkursā "Zelta rokas 2013" un uzvarēja nominācijā "Dizaina priekšmets dārzam". Pēc tam Brīvdabas muzejā izstādē skatītāju balsojumā arī ieguva galveno balvu - i-robotu.
Vectēva mājās atjaunotajā maizes krāsnī mācoties tiek cepta melnā rudzu miltu maize, saldskābmaize, baltmaize, tiek eksperimentēts ar dažādām ogu, riekstu, sēklu un graudu maizēm.
2013.gadā Annele Slišāne nodibināja savu uzņēmumu "Anneles zeme", kur tiek darinātas ekoloģiski tīras rotaļlietas un austi paklāji, lupatu deči, paklāji pirtīm, zaļie palagi no dažādiem materiāliem - audums, dzija, dabas materiāli, otrreiz izmantojamie materiāli, utt. Katru gadu viņa ar saviem darbiem piedalās Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja rīkotajā Mūsdienu Amatniecības festivālā. 2016.gadā ar tekstimākslas darbu "Myusu dīnišķū maizi dūd mums šudin" (materiāls - lins, maizes iepakojuma maisiņi) piedalījās Marka Rotko Mākslas centra Daugavpilī rīkotajā Latgales mākslinieku izstādē "Untitled".
2016.gada 21.augustā (kad tika atzīmēti 25 gadi, kopš Latvijas neatkarības atzīšanas "de facto") Annele uzsāka realizēt skaistu un grandiozu projektu "100dečiLatvijai" - dāvanu Latvijai 100 gadu dzimšanas dienā. 100 nedēļās tiks noausti 100 deči, katrs no savādāka materiāla - no dabas materiāliem, no augu un dzīvnieku valsts šķiedrām, no sintētiskiem materiāliem, no otrreiz pārstrādātajiem materiāliem, utt. Projekta laikā liela uzmanība un cieņa tika parādīta tautas kultūrvēstures mantojumam, tika veikti eksperimenti ar dažādām šķiedrām un materiāliem, un, radot darbus no otrreiz izmantojamajiem materiāliem, tika domāts par pasaules ilgtspējīgu attīstību. Dāvanas realizācijas gaitai varēja sekot Anneles Slišānes vai Anneles zeme facebook profilā. Pirmā projekta izstāde "1/4 no "#100dečiLatvijai" tika atklāta 2017.gada 11.novembrī Balvu Centrālajā bibliotēkā. Par labāko 2017.gada sniegumu vizuālajā mākslā Annele 2018.gada sākumā saņēma Latgaliešu kultūras gada balvu "Boņuks 2017". Savukārt, "Boņuku 2018" Annele saņēma par tekstilmākslas un literatūras projektu #100dečiLatvijai
Izstāde ar visiem 100 dečiem pirmo reizi bija skatāma un deču stāsti lasāmi Latgales vēstniecības GORS Mākslas galerijā no 2018.gada 2.oktobra līdz 25.novembrim. Bet 26.oktobrī notika tikšanās ar pašu mākslinieci un grāmatas "#100dečiLatvijai" atklāšana.

2020.gadā tekstilmāksliniece Annele Slišāne izveidojusi četras apjomīgas tekstīlijas Kurmenes katoļu baznīcai. 4 gobelēni, kas tagad rotā baznīcas altārus, ir veltīti Kurmenes katoļu baznīcas 150 gadu jubilejai. Tāpat šajā gadā Annele guva uzvaru literāro prozas tekstu konkursā "Latgolas prozys skaitejumi 2020" un piedalījās starptautiskajā literatūras festivālā "Prozas lasījumi 2020", lasot stāstu kopu "Tuoraga kule", "Ar tuoraga tortu gostūs" un "Vilcīnā". 2021.gada sākumā iznāca Anneles Slišānes stāstu krājums "Tuoraga stuosti", kur ir iekļauti arī šie 3 stāsti. Kopumā grāmatā apkopoti trīspadsmit īsstāsti par biezpienu un reizē - par sievietēm mūsdienu sabiedrībā. Annele ir arī "Latgolys prozys skaitejumi 2021" uzvarētāja. 2021.gadā deču stāsti izdoti gan audio formātā, gan zīmju valodā un braila rakstā.

Avotu saraksts Novadpētniecības datu bāzē


Foto no personīgā arhīva: Annele tirdziņā (2011), Anneles darbi; Annele izstādes atklāšanā Balvu Centrālajā bibliotēkā (2017); Annele un viņas deči izstādē Gorā (2018)

Raksta ID: 926
Atjaunināts: 21 decembris, 2021
Atjauninājumu skaits:: 6
Skatījumi:: 3145
Ievietots:: 19 janvāris, 2012 by Ināra B.
Atjaunināts:: 21 decembris, 2021 by Ināra B.
Also listed in
folder Personības -> Amatu meistari -> Rokdarbnieces


Citi raksti šajā sadaļā
b Baranovska Anna
b Berķe Dženija
b Blāķe Alīse
b Boldāne Jugita
b Borise Valērija
b Bratuškina Valentīna
b Bukša Sandra
b Daukste Valentīna
b Dupuža Izabella
b Gabrāne Iveta
b Gailuma Marta
b Jermacāne Marija
b Kaša Valentīna
b Kindzule Irēna
b Kraina Astrīda
b Kukurāne Marija
b Lazdiņa Ilga
b Ločmele Aina
b Līmanāne Anzelma
b Maderniece Irīda
b Mičule Leonīda
b Pabērza Antonija
b Pakalnīte Skaidrīte
b Pitkeviča Stefānija
b Pošiva Paulīna (dzim. Kaļva)
b Pundure Anna
b Pundure Irīna
b Pundure Leontīna
b Romka Malvina
b Socka Austra
b Spridzāne Ligita
b Strupka Anna (dz. Aleksāne)
b Studente Ārija
b Zelča Irēna
b Šumska Anna