Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāze
 
Meklēt:     Detalizēta meklēšana
Pārlūkot kategorijas:
Ziņa autoriem

Informācijai!

Viens no bibliotēkas pamatuzdevumiem ir krāt, sistematizēt un saglabāt informāciju par lokālo kultūrvidi, vēsturi, cilvēkiem un piedāvāt to lietotājiem pieņemamā veidā. Tāpēc 2007.gadā sākām veidot "Balvu rajona kultūrvēstures datu bāzi". Patreiz datu bāzē ievietotas vairāk kā 1100 vienības, bet ir doma to turpināt.
Tāpēc aicinām visus interesentus rakstīt un ieteikt vai sūtīt jau gatavu informāciju par potenciālajiem kultūrvēstures objektiem, kolektīviem un personībām, papildināt, labot un precizēt esošo informāciju, sūtīt interesantas fotogrāfijas.

Materiāla pārpublicēšanas gadījumā obligāta atsauce uz kultūrvēstures datu bāzi.

 

Briedītis Leo Jānis

Skatīts: 2624
Ievietots: 25 Nov, 2007
Admin A.
Atjaunots: 18 Oct, 2017
Ināra B.

Mākslinieks, tēlnieks

Dzimis 1922.gada 14.oktobrī Aleksandra un Vincentīnas ģimenē Balvu rajona Rugāju pagastā. No 1941. līdz 1944.gadam studējis glezniecību Latvijas Mākslas akadēmijā, bet Otrā pasaules kara beigās dodas bēgļu gaitās pāri jūrai uz Zviedriju. Līdz 1970.gadiem vairāk pazīstams kā gleznotājs un grafiķis, bet studijas Stokholmas Mākslas akadēmijā (1960-1961) jau saistās ar tēlniecību. 1962.gadā mākslinieks pārceļas uz dzīvi Upsalā. Te viņš tiek uzņemts Upsalas mākslinieku klubā. Briedītis turpina mākslas zinātnes studijas Upsalas Universitātē. 1977.gadā iegūst grādu mākslas zinātnē. Ir saņēmis Zviedrijas Valsts lielo darba stipendiju (1977), Upsalas pilsētas lielo darba stipendiju un 1978.gadā Sundbībergas kultūras stipendiju (1978).
 1965.gadā Janis-Briedītis (uzvārdam viņš pievieno savu otro vārdu, lai svešām mēlēm vieglāk) piedalās konkursā par tēlu pie jaunceļamā ledus stadiona Stokholmā un iegūst tiesības izveidot savu monumentu "Riņķu rotaļas". Tam seko daudzi konkursi un uzvaras, un tagad Zviedrijas pilsētainavā kādās 13 vietās stāv ap 20 monumentālu metāla skulptūru: "Lielais dzīvnieks" Upsalā (1967), "Vilnis" Okselēsundā (1975), "Nīke" Jenčēpingā (1986), "Bura" Kalmārā (1990), "Spārnu Vēziens" Gimo (1991) un citas. Tēlnieks ir piedalījies daudzās izstādēs un konkursos Zviedrijā, citās Ziemeļvalstīs, Eiropā un pasaulē, gūdams tik izcilus panākumus kā sudraba medaļas Romā un Londonā (1971; 1972), zelta medaļa Romā (1973).
 Briedīša iemīļotākais tēlnieciskais materiāls ir nerūsošais tērauds, formu valoda -galēji lakoniska, konstruktīvi skaidra. Viņš ņem dabas motīvu, noloba itin visu nejaušo, lieko, atstāj tikai būtisko - strukturējumu un vispārinātu plastiku. Darbu virsmas ir liektas, spoguļgludas un raisa bagātas, sarežģītas saspēles ar zemi un debesi, gaisa un gaismas vidi.
 Leo Jāņa Briedīša personālizstāde Latvijā bija skatāma 1997.gadā Latvijas Mākslas muzejā. Savā dzimtajā pusē Rugājos ciemojies 1988.gadā, lai apmeklētu vecāku un vecvecāku atdusas vietas un tiktos ar māsām.
Miris 85 gadu vecumā 2007.gada 24.novembrī, apglabāts Upsalas vecajā kapsētā. Zviedrijā dzīvo tēlnieka bērni - meita Mona Lisa Briedītis ir stikla māksliniece, interjera dizainere; meita Katarīna Briedītis - tekstilmāksliniece; dēls Anders Briedītis strādā par tiltu inženieri.

Avotu saraksts novadpētniecības datu bāzē

Foto no LKF Balvu kopas materiāliem
Citi raksti šajā sadaļā
document Balavins Jevgēnijs
document Gruziņa Gaļina
document Gorkins Nikolajs
document Liepiņa Rudīte
document Ūdris Jānis
document Zibens Jānis
document Breikšs Nikolajs
document Džigurs Pēteris
document Armulika Rita
document Upenieks Roberts
document Bušs Valdis
document Bukšs Vilis
document Purens Zintis
document Dundenieki Jolanta un Valdis
document Zelčs Anatolijs
document Murašova Anna
document Ločmele - Ambarova Astra
document Bārda Jānis
document Reče Olga
document Rimovičs Antons
document Odumiņš Jānis
document Kairiša Anita
document Plāters Hugo
document Teilāne Elita
document Ruka Inta
document Buliņš Zigfrīds
document Keiselis Jānis
document Eglīte Elita
document Supe Juliāns
document Laicāns Jānis
document Putniņš Magnuss
document Grāmatiņa - Bombāne Gita
document Laicāne Anna
document Ušpele Vēsma
document Maderniece Edīte
document Dadžāns Valerijans
document Matīss Rūdolfs
document Holma AnitaRSS