Balvu Centrālā bibliotēka

Tirgus ielā 7, Balvi
Darbdienās: 10.00-18.00
Sestdiena: 9.00- 15.00
jūnijā, jūlijā, augustā sestdienās nestrādā
Svētdiena- brīvdiena
Katra mēneša pēdējā piektdiena- spodrības diena

 

 

 

 

 

2025. gadā tiks sagaidīta latviešu grāmatas piecsimtgade. Atzīmējot rakstītā vārda nozīmi un ietekmi sabiedrībā cauri gadsimtiem, Latvijas Nacionālā bibliotēka uzsāk vairāku gadu notikumu ciklu “Latviešu grāmatai 500”. Šī cikla ietvaros 22. novembrī tika aizvadīts izglītojošs seminārs “Reģionālā prese vakar un šodien. Esam dzīvi vai paguruši ?!” ar ko Balvu Centrālā bibliotēka sāk ceļu uz gaidāmo jubileju.

Seminārā Dr.hist. Vladislavs Malahovskis stāstīja par Latgaliešu presi neatkarīgajā Latvijā. Viņš norādīja, ka prese pildīja fundamentālu lomu, lai virzītu sabiedrības domas kādā konkrētā virzienā. Kā piemēri tika minēti preses izdevumi: “Latgalīts”, “Jaunō Straume”, “Ļiaužu Bolss”, “Zemnīka Bolss”, “Latgolas Vōrds”, “Zemnīka Ziņas”, “Jaunais Vōrds”, “Latgolas Dorbs” u.c.. Malahovskis stāstīja, ka katrs no šiem izdevumiem pauda savas idejas, savu politisko nostāju, aktualizēja dažādus jautājumus sabiedrībā, arī sacentās savā starpā.

Ināra Groce (žurnāla redaktore) stāstīja par vērtīgo Latgales žurnālu “A12”. Groce atzīst prieku par latgaliešu valodu digitālajos medijos, tomēr uzskata, ka drukātais medijs attīsta latgaliešu valodu profesionāli un tas ir tas, ko viņi cenšas darīt žurnālā “A12”. Viņa dalījās ar to, kas “stāv zem šī žurnāla”, kas ir tās lietas un cilvēki, kuriem katram ir sava niša un loma “A12” tapšanā.

Semināra laikā dalībnieki iepazinās arī ar izstādēm “Tēlniekam Leo Jānim Briedītim 100” un “Pāri Baltijas jūrai :1944-1945”, par ko plašāk pastāstīja Iveta Supe.

Semināra kulminācijā tika pārrunāts nozīmīgs Balvu rajona iedzīvotāju 20. gs. 90. gadu atmodas vēstnesis “Balvu Atmoda”, kurā plašu ieskatu sniedza Rasma Zvejniece. “Balvu Atmoda” pauda ideju par brīvību un viss darbs notika šīs idejas vārdā – brīvprātīgs darbs ar ierobežotiem resursiem. Kā viens no mērķiem “Balvu Atmodai” tiek atzīta vēlme parādīt kāda ir tā Latvija, ko bijām zaudējuši un vēlējāmies atjaunot. “Balvu Atmodas” veidotāji norāda, ka šī laikraksta izveidē tika pildītas dažādas misijas, lai ietekmētu sabiedrību. Par grūtībām un panākumiem “Balvu Atmodā”, kā arī sasaisti ar sevi un valstī notiekošo stāstīja arī Kazimirs Šļakota, Juris Annuškāns, Maruta Sprudzāne, Roberts Priedeslaipa un Zinaīda Logina.

Seminārs notiek cikla “Latviešu grāmatai 500” ietvaros, atzīmējot rakstītā vārda latviešu valodā nozīmi un ietekmi sabiedrībā un kultūrā cauri gadsimtiem.

 
   
 
Vietne izmanto sīkdatnes!
Balvu centrālās bibliotēkas tīmekļa vietnē tiek izmantotas mūsu un trešo pušu sīkdatnes (angļu valodā „cookies”), lai nodrošinātu tās darbību un palīdzētu uzlabot vietnes lietošanas pieredzi un kvalitāti. Lai uzzinātu vairāk par mūsu sīkdatņu politiku, lūdzam noklikšķināt uz pogas “Vairāk informācijas”.
Jūs varat piekrist visām sīkdatnēm, noklikšķinot uz pogas “Piekrītu” vai noraidīt, noklikšķinot uz pogas “Nepiekrītu”. Ja tīmekļa vietnes lietotājs noklikšķina uz pogas “Nepiekrītu”, tīmekļa vietnē saglabājas tehniskās sīkdatnes, kuras ir nepieciešamas, lai nodrošinātu tīmekļa vietnes darbību un kuru izmantošanai nav nepieciešams iegūt lietotāja piekrišanu.